System rekuperacji i pompy ciepła, czyli jak zoptymalizować koszty ogrzewania we własnym domu

Najnowsza aktualizacja 27 września 2022

Jeszcze przed wejściem w posiadanie własnego domu z pewnością zastanawiamy się nad tym, jakie będą koszty jego eksploatacji. Prowadząc tego typu kalkulacje nie sposób nie dojść do wniosku, że lwią część wydatków z nim związanych będzie stanowiło jego ogrzewanie. Właśnie dlatego warto zawczasu przygotować się na to, by jego koszt jak najbardziej zredukować i już przy samej budowie zaprojektować go tak, aby dać sobie pole do wdrożenia efektywnej wentylacji. W swoich planach należy też zawrzeć coś takiego, jak rekuperacja i pompy ciepła Kraków – połączenie obu tych elementów sprawi, że będziemy cieszyć się energooszczędnym domem, ale i innymi korzyściami. Jakimi? Zacznijmy od początku…

Rekuperacja i pompy ciepła – czemu to połączenie jest dobre?

Aby zrozumieć moc, jaka drzemie w systemie łączącym rekuperację i pompy ciepła  należy zrozumieć, że bardzo duża część kosztów, z jakimi wiąże się ogrzewanie domu wynika ze strat ciepła wywołanych przez wentylację, albo chociażby otwieranie okien. Właśnie dlatego powstał rekuperator, stanowiący absolutną podstawę właśnie w wentylacji. Jego działanie jest proste – pobiera on część ciepła z powietrza, które w wyniku cyrkulacji wypuszczane jest na zewnątrz i automatycznie przekazuje je temu, które jest do niego wpuszczane. Dzięki temu zyskujemy jedno: do środka wpuszczane jest powietrze jednocześnie świeże i ciepłe. Pozwala to zachować optymalną temperaturę we wnętrzu, praktycznie niwelując potrzebę otwierania okien (tak częstego również zimą, a powodującego ogromne koszta właśnie związane z ogrzewaniem). Warto wspomnieć o tym, że sam rekuperator może pełnić jeszcze jedną rolę – oczyszczacza powietrza. Zdecydowana większość modeli oferuje możliwość zainstalowania różnej klasy filtrów, które pozwalają nie tylko pozbywać się owadów trafiających do układów wentylacyjnych, ale też różnego rodzaju większych i mniejszych zanieczyszczeń (w tym smogu, z którym zmaga się wielu posiadaczy domów, zwłaszcza w większych i bardziej uprzemysłowionych miastach).

Bardzo ważną częścią całego systemu jest również pompa ciepła. Jak bowiem doskonale wiemy, sam rekuperator również musi w jakiś sposób działać i skądś brać energię – pompa ciepła pozwala pobierać ją z odnawialnych źródeł (a zatem w pełni ekologiczny i przyjazny środowisku sposób), a następnie konwertować ją do potrzeb nie tylko rekuperatora, ale też do sieci publicznej. W związku z tym w cieplejszych okresach całość możemy wykorzystać na przykład do zasilania klimatyzatora czy też do oświetlania całego domu (które również jest w stanie generować spore koszty). Produkowaną przez nas nadwyżkę energetyczną możemy z kolei umiejscawiać w sieci publicznej na podstawie umowy z operatorem energetycznym. Choć nie można jej bezpośrednio sprzedawać, można ją sobie odebrać w dogodnym dla nas terminie (pompa ciepła, niezależnie od tego, iloma źródłami energii odnawialnej nie byłaby napędzana, czasem będzie niedomagała w dostarczaniu energii), jednakże zazwyczaj w nieco mniejszej ilości (zwykle oscyluje ona w granicach 80%).

Ile kosztuje wdrożenie tego typu systemu?

Instalacja, której podstawą jest rekuperacja i pompa ciepła jest dość kosztowna – co do tego nie ma co się oszukiwać. Już na początku trzeba jednak powiedzieć, że można ją traktować mniej jako wydatek, a bardziej jako inwestycję we przyszłość własną i wszystkich lokatorów własnego domu. Nie należy bowiem zapominać, że cały system bazuje na odnawialnym źródle energii i jest na tyle uniwersalny, że jest w stanie (w zależności od stopnia rozbudowania) nie tylko ocieplać budynek, ale też zasilać go, albo też poszczególne jego aspekty (oświetlenie, wybrane urządzenia elektryczne i tak dalej).

Główny koszt, z którym powinniśmy się liczyć wiąże się z zakupem samej pompy ciepła, która może kosztować nawet 30 tysięcy złotych. Podstawą do jej działania jest z kolei coś, co wykorzystywałoby coś do zbierania energii z odnawialnego źródła – może to na przykład być kolektor słoneczny (szacuje się, że jest to najpopularniejsze i najpoważniejsze rozwiązanie właśnie w naszym kraju). Tu trzeba liczyć się z wydatkiem rzędu 25 tysięcy złotych. Rekuperacja i pompy ciepła to również konieczność zainwestowania w rekuperator, a więc całą centralę wentylacyjną. Paradoksalnie, samo urządzenie kosztuje najmniej, bo około 15 tysięcy złotych.

Oczywiście koszty należy skonfrontować z rzeczywistością, gdyż sam system jest w stanie obniżyć koszty domu (ogrzewania, energii elektrycznej i innych jego aspektów) nawet o połowę. Sami możemy obliczyć, czy po prostu nam się to kalkuluje.

Podsumowanie

Faktem jest, że rekuperacja i pompy ciepła to duet wręcz niezastąpiony, cieszący się coraz większym zainteresowaniem ze strony posiadaczy domów – zarówno tych dopiero się budujących, jak i tych mieszkających w nich już od bardzo dawna. Nic dziwnego, bo jest on rozwiązaniem wygodnym, oszczędnym i komfortowym, dzięki któremu nie tylko zaoszczędzimy, ale też poprawimy własne zdrowie (na przykład dokładając do rekuperatora filtry powietrza). Z pewnością warto je rozważyć!