Jak działa bielizna termoaktywna?

Najnowsza aktualizacja 30 kwietnia 2021

Bielizna termoaktywna to ubrania, które wykonywane są ze specjalnie dobranych materiałów, które sprawnie odprowadzają nadmiar pary wodnej, jak i nagromadzony pot. Działanie tejże bielizny nie jest mniejsze nawet podczas dużego wysiłku fizycznego. Pomimo tego, że bielizna ta absorbuje wilgoć, sama pozostaje zupełnie sucha, dzięki czemu może także zapewnić suchość naszej skórze. W wyniku działania bielizny termoaktywnej, przy samej skórze wytwarza się niewielka ilość ogrzanego przez ciało powietrza, co zapewnia komfort cieplny, nawet jeżeli na zewnątrz panują bardzo niskie temperatury. 

Różnice pomiędzy bielizną termoaktywną, a bawełnianą 

Bielizna termoaktywna w odróżnieniu od tej wykonanej z czystej bawełny, odprowadza pot z naszej skóry. Dlatego też nawet jeśli będzie wilgotna, my będziemy się mogli czuć w pełni komfortowo. Zatem jeżeli kupimy najlepszą kurtkę z Gore -Tex, czy polar bez dokupienia do tego odpowiedniej bielizny, możemy być pewni, że nie będą one spełniały swojego zadania. Bielizna termoaktywna dzięki odpowiedniej konstrukcji materiału zapobiega zjawisku szybkiego odprowadzania ciepła z powierzchni ciała. Ten rodzaj specjalnej bielizny wykazuje właściwości, które pozwalają na odprowadzanie potu do warstwy zewnętrznej ubrania, co zapobiega utracie nagromadzonego wcześniej ciepła podczas odparowywania. Najważniejsza różnica pomiędzy mokrą bielizną bawełnianą, a tą specjalną będzie taka, iż ta pierwsza może się przyklejać do powierzchni skóry, powodując przy tym bardziej dotkliwe odczuwanie zimna. Wynika to z naturalnych właściwości materiału, jakim jest bawełna. Niestety pomimo tego, że potrafi ona wchłonąć duże ilości wilgoci, niestety ich nie odprowadzi. 

Czy bielizna termoaktywna może kiedykolwiek przestać działać? 

Niestety odpowiedź na to pytanie będzie twierdząca. Niemniej jednak nie do końca, bowiem można wyłącznie ograniczyć jej działanie na przykład poprzez wypranie jej w złym proszku, który nie będzie przeznaczony do tego celu. Bielizna termoaktywna straci w ten sposób po części swoje właściwości i nie będzie odprowadzała już tak dobrze wilgoci. Celem sprawdzenia naszego proszku, czy nadawał się do prania bielizny termoaktywnej, wystarczy umieścić kilka kropel wody na upranej wcześniej bieliźnie, pamiętając przy tym aby była to jej strona wewnętrzna. Jeżeli materiał wchłonie ją bardzo szybko, proszek jest odpowiedni. Niemniej jednak zupełnie odwrotna sytuacja, kiedy to kropla będzie się utrzymywać nabyte długo na jej powierzchni, oznacza iż musimy kupić inny proszek.

Trzeba zdawać sobie sprawę z faktu, że niektóre materiały mogą wchłaniać wodę nieco dłużej. Wynika to z ich naturalnych właściwości. Przykładem takiego materiału może być dosyć powszechny polipropylen. Niemniej jednak pomimo tego, iż chłonie on powoli wilgoć, odprowadza ją później bardzo szybko. 

Jak odpowiednio wybrać model na sezon zimowy, albo jesienny? 

Wybranie właśnie bielizny termoaktywnej powinniśmy uzależnić od jej docelowego przeznaczenia. Ten rodzaj bielizny najlepiej sprawdzi się w przypadku dużej aktywności fizycznej, jak na przykład jazda na nartach, czy bieganie. 

Do aktywności umiarkowanej

Jeżeli nasza aktywność fizyczna jest umiarkowana, winniśmy wybrać bieliznę tak zwanej II generacji, czyli mającej średnią grubość. Taką uniwersalną bieliznę termoaktywną znajdziemy bez problemu w ofercie wielu firm odzieżowych. Na przełomie jesieni i zimy warto ubierać tak zwaną bieliznę dwuwarstwową. Dzięki temu ewentualnie nagromadzona wilgoć będzie bardzo szybko odprowadzana do warstw zewnętrznych ubioru, co uchroni nas przed uczuciem wilgoci. Nie każda bielizna określana mianem termoaktywnej spełnia rzeczywiście przypisywane jej właściwości. Jeżeli koszulka będzie kosztować poniżej 100 zł, możemy spodziewać się, iż będzie jednowarstwowa. Musimy się wtedy liczyć z faktem, że przy skórze utrzymywać się będzie większa wilgotność. Oczywiście i tak odprowadza ona wilgoć szybciej, aniżeli bielizna bawełniana, niemniej jednak jeżeli chcemy użytkować ją w intensywny sposób, lepiej wybrać tę droższą. Miejmy też na uwadze, że bielizna termoaktywna wyższej klasy jest uniwersalna, to znaczy nadaje się do użytkowania w przedziale temperatury od -5 do 20 stopni Celsjusza. Jeśli temperatura jest nieco wyższa, bieliznę termoaktywną zakładamy bez innych warstw, zaś jeśli jest bardzo zimno, powinna się stać wyłącznie jedną z kilku warstw. 

Do bardzo intensywnej aktywności na przełomie jesieni i zimy

W tymże przypadku zalecane jest nabycie bielizny z Power Stretchem, albo Micropile Stretchem. Ten typ bielizny sprawdzi się bardzo dobrze podczas biegania, jazdy na nartach, czy też w kajakarstwie górskim. Dzieje się tak z uwagi na jej bardzo dobre właściwości odprowadzania wilgoci od skóry. Ponadto ten typ bielizny potrafi wchłonąć kilka razy więcej potu i jest dużo cieplejszy, aniżeli inne dostępne na rynku modele. Minus to mała uniwersalność takiej bielizny. Ponadto może być ona po prostu zbyt ciepła, co czasami przeszkadza.