Jak pozyskać środki unijne na własną działalność

Jak pozyskać środki unijne na własną działalność

Najnowsza aktualizacja 19 kwietnia 2023

Jak pozyskać środki unijne na własną działalność – rozpoczęcie własnej działalności nierozerwalnie wiąże się ze stworzeniem biznesplanu, a przede wszystkim z  koniecznością inwestycji własnych środków. Nie każdy jednak dysponuje na początku swojej działalności wystarczającą ilością gotówki, dlatego warto rozejrzeć się za możliwymi formami finansowania zewnętrznego, których dla początkujących przedsiębiorców jest całkiem sporo. Jakie dofinansowania z Unii Europejskiej są warte uwagi, i jak się o nie skutecznie ubiegać?

Dofinansowanie na rozpoczęcie działalności z UE – najważniejsze informacje

Unia Europejska stworzyła specjalny fundusz z którego pieniądze przeznaczane są na rozwój działalności gospodarczej i wspieranie młodych przedsiębiorców. Największą zaletą takiej dotacji jest brak konieczności jej zwrotu, nie jest to forma pożyczki a bardziej pomocy, która ma na celu wsparcie w początkowych etapach realizacji przedsiębiorstwa. Nie bez znaczenia pozostaje rodzaj działalności, jako że niektóre branże są brane pod uwagę najbardziej w niektórych programach dofinansowania, np. przemysł czy rolnictwo. Nie oznacza to jednak, że osoby działające w innej branży nie uzyskają pozytywnego rozpatrzenia wniosku – powinny starać się o dofinansowanie w programie bardziej zbliżonym do ich profilu działania.

Rodzaje wsparcia od Unii Europejskiej dla przedsiębiorców

Jak pozyskać środki unijne na własną działalność
Jak pozyskać środki unijne na własną działalność

Obecnie organizowane programy dofinansowań dla początkujących przedsiębiorców dzielą się na dwie kategorie. Pierwsza z nich to mikropożyczka, w ramach której przedsiębiorca może uzyskać maksymalnie do 100 000 zł dofinansowania. Czas spłaty takiego zobowiązania nie może być dłuższy niż 60 miesięcy, a co najważniejsze, istnieje również możliwość zawieszenia obowiązku spłaty na okres 12 miesięcy. Jest to bardzo korzystne rozwiązanie, jednak stanowi dość dużą odpowiedzialność dla przedsiębiorcy, który musi mieć pewność, że będzie w stanie spłacać zobowiązanie zgodnie z założeniami. Inny rodzaj dofinansowań to dotacje w postaci świadczenia bezzwrotnego, w ramach których początkujący przedsiębiorca może uzyskać do 40 000 zł finansowania. Ten rodzaj wsparcia kierowany jest przede wszystkim do osób bezrobotnych, w celu zachęcenia ich do rozwoju i własnej działalności. Wymagane jest jednak w tym przypadku zaświadczenie o ubezpieczeniu, które stanowi gwarancję dla organizatorów o faktycznym przekazaniu środków na cele rozwijające działalność.

Zobacz również:

Dla kogo głównie przeznaczone są takie dotacje?

O pieniądze na rozpoczęcie działalności gospodarczej z dotacji unijnych na start mogą ubiegać się osoby fizyczne. Osoby bezrobotne, kobiety po urlopie macierzyńskim oraz osoby do 30 roku życia czy niepełnosprawne mogą liczyć na znaczne ułatwienia w zakresie uzyskania dotacji unijnych. Początkujący przedsiębiorcy rozpoczynający działalność i mieszkający na terenie obszarów wiejskich również są brane pod uwagę przy takich dotacjach, i o wiele częściej otrzymują pozytywne rozpatrzenie wniosków niżeli osoby niespełniające podstawowych wymagań. W regulaminie dotacji w ramach wsparcia Unii Europejskiej znajdują się zawsze informacje odnośnie wymagań i wskazań dla wnioskodawców. Niektóre programy mogą różnić się niekiedy między sobą co do docelowej grupy odbiorców, dlatego warto dokładnie dobrać program, by zwiększyć swoje szanse na pozytywnego rozpatrzenie wniosku.

Niezbędne dokumenty do złożenia wniosków

By ubiegać się o bezzwrotną dotację bądź mikropożyczkę, trzeba najpierw zapoznać się z regulaminami tych programów. Zwykle właśnie tam znajdują się informacje odnośnie wymaganych wniosków, dokumentów czy zaświadczeń. Najczęściej pierwsze co jest wymagane to stworzenie konkretnego i szczegółowego biznesplanu, który po weryfikacji i analizie będzie zgłoszony do przyznania dotacji bądź odrzucony. Warto przyłożyć się do jego tworzenia, ponieważ to właśnie biznesplan w dużej mierze decyduje o pozytywnym rozpatrzeniu wniosku.

Kolejnym krokiem jest zgromadzenie wszystkich niezbędnych załączników do wniosku o przyznanie dotacji. Jeżeli dokumentacja nie będzie kompletna, możemy utracić szansę na dalszą weryfikację i uzyskanie pieniędzy. Najprościej jest również skontaktować się bezpośrednio z osobą odpowiedzialną za koordynowanie projektu, która udzieli nam odpowiedzi na wszystkie nurtujące pytania.

Każdy taki projekt posiada osobę odpowiedzialną za gromadzenie wniosków, i to właśnie ona jest naszym źródłem informacji. W formularzu zgłoszeniowym który zwykle trzeba wypełnić znajdują się informacje na temat wnioskodawcy, tj. imię i nazwisko, numer PESEL, dane kontaktowe, a także uzasadnienie swojego pomysłu na działalność. Ilość niezbędnych dokumentów, załączników oraz formularzy w dużej mierze zależy od danego projektu do którego się zgłaszamy, warto zatem dokładnie przeczytać instrukcję, regulamin, a także skontaktować się z osobą odpowiedzialną za rekrutację. Warto korzystać z takich programów, ponieważ finansowanie które oferują jest wielkim wsparciem dla początkujących przedsiębiorców.