OCP przewoźnika - czym jest i czy warto wykupić?

OCP przewoźnika – czym jest i czy warto wykupić?

Najnowsza aktualizacja 1 lutego 2024

OCP przewoźnika – czym jest i czy warto wykupić? Prowadzenie działalności transportowej należy do dość ryzykownych biznesów. Zarządzanie flotą pojazdów załadowanych kosztownym ładunkiem poruszających się po całym świecie nierzadko wiąże się z przykrymi niespodziankami. Dlatego przedsiębiorstwa zajmujące się transportem wykupują OCP przewoźnika, które w dużej mierze ogranicza, lub całkowicie eliminuje straty wynikłe wskutek wypadków, awarii maszyn, lub utraty ładunku.

Czym jest i jak działa OCP przewoźnika?

OCP przewoźnika https://www.fullpolisa.pl/wylicz-skladke/ubezpieczenie-ocp-przewoznika/ tylko tak tajemniczo brzmi. Tak naprawdę jest to po prostu ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej, które zakupuje właściciel firmy transportowej.

Ubezpieczenie ustanawiane jest wskutek zarobkowego charakteru drogowego przewozu towarów. Każda polisa jest inna, ponieważ to przewoźnik decyduje, czego ma dotyczyć zawierane ubezpieczenie i jaki jest zakres ochrony. Działanie polisy jest analogiczne, jak w przypadku innych ubezpieczeń, czyli gwarantuje przewoźnikowi uzyskanie odszkodowania w sytuacji, kiedy wystąpi szkoda spowodowana przykładowo wypadkiem komunikacyjnym, lub awarią samochodu, wskutek czego towar ulegnie zniszczeniu lub uszkodzeniu. Wysokość odszkodowania i zakres ochrony ustalana jest pomiędzy firmą ubezpieczeniową i przewoźnikiem indywidualnie, a wysokość składki z reguły obliczana jest na podstawie dochodów przedsiębiorstwa uzyskiwanych z tytułu przewozu towarów. Suma wypłaty ubezpieczenia powinna pokrywać w całości wartość przewożonego towaru. Ze względu na aspekt terytorialny rozróżniamy ubezpieczenia krajowe i międzynarodowe.

Zobacz również:

Co oznacza wyłączenie z ochrony OCP?

Wyłączenia z ochrony ubezpieczeniowej mogą zwalniać z odpowiedzialności zarówno ubezpieczyciela i przewoźnika, tylko ubezpieczyciela, lub tylko przewoźnika. Wyłączenia zawsze dokładnie opisane są w umowie. Aby zrozumieć wyłączenia, dobrze jest odnieść się do przykładowo ubezpieczenia mieszkania, gdzie ubezpieczenie zostanie wypłacone, ale pod warunkiem, że szkoda nie zaistnieje wskutek powodzi, a nieruchomość znajduje się na terenie zalewowym, bądź na skutek utraty mienia znajdującego się na niezabudowanym tarasie.

Dokładnie w ten sam sposób w umowie zawierane są wykluczenia dotyczące przewożonego towaru. OCP przewoźnika nie jest obowiązkowym ubezpieczeniem, dlatego każde towarzystwo ubezpieczeniowe samo reguluje obowiązujące zasady. Niezmiernie ważne jest dokładne przeczytanie umowy OCP przed jej podpisaniem i wyjaśnienie wszelkich niezrozumiałych kwestii. Do najczęściej wymienianych materiałów wyłączonych w standardowych wariantach OCP zaliczamy towary niebezpieczne oznaczane jako ADR (leki, alkohol, tytoń, żywe zwierzęta, sprzęt elektroniczny, dzieła sztuki, pieniądze, oraz dokumenty wrażliwe i wartościowe). To towary, które są wartościowe i bardziej narażone na kradzież, lub delikatne, które najłatwiej mogą ulec zniszczeniu podczas transportu. Aby móc włączyć towary niebezpieczne do OCP przewoźnika, należy wykupić z reguły droższy wariant polisy.

Kiedy szkoda nie zostanie pokryta przez towarzystwo ubezpieczeniowe?

Niektóre wyłączenia zwalniają towarzystwo ubezpieczeniowe od wypłaty odszkodowania, do najczęściej stosowanych należą:

  • wadliwe opakowania narażające towar na uszkodzenie,
  • korzystanie z niesprawnego pojazdu,
  • kierowca nie posiada stosownych uprawnień,
  • kierowca pod wpływem alkoholu lub narkotyków,
  • wina umyślna spowodowana rażącym zaniedbaniem.

Powyższe sytuacje to tylko niektóre z tych, które zwalniają firmę ubezpieczeniową z wypłacenia odszkodowania za tytułu polisy OCP przewoźnika. W takiej sytuacji przedsiębiorstwo transportowe samo musi pokryć wynikłe ze zdarzenia straty.

Zalety posiadania OCP przewoźnika

Najważniejszą zaleta posiadania OCP przewoźnika jest bezpieczeństwo finansowe. Przepisy bardzo stanowczo określają fakt, że za towar odpowiedzialny jest wyłącznie przewoźnik. W sytuacji, kiedy towar zostanie w czasie transportu uszkodzony, zniszczony, lub skradziony, przewoźnik nieposiadający polisy zobowiązany jest do pokrycia wszelkich kar umownych, szkód i rekompensat wobec kontrahenta. Ubezpieczenie OCP przewoźnika https://www.akukuwyszkow.edu.pl/czym-jest-ubezpieczenie-oc-przewoznika/, jeśli firma transportowa takie posiada, pokrywa koszt strat w zakresie zawartym w umowie. Reasumując, polisa ta zabezpiecza interesy przewoźnika, jednocześnie dbając o jego perfekcyjny wizerunek w kwestii wypłacalności.

Na co zwrócić szczególną uwagę kupując OCP

OCP przewoźnika - czym jest i czy warto wykupić?
OCP przewoźnika – czym jest i czy warto wykupić?

Każdorazowo przed podpisaniem umowy, należy się z nią bezwzględnie zapoznać i omówić ją z firmą ubezpieczeniową. Pozwoli to uniknąć niespodzianek w postaci wyłączeń, które nie zostały wcześniej omówione. Zwróćmy zatem uwagę na to, czy ubezpieczenie obejmuje zdarzenia powstałe na parkingu niestrzeżonym, lub jaki obszar obejmuje polisa ze szczegółowym uwzględnieniem poszczególnych krajów, ponieważ niektóre z nich często zostają wyłączone (np. Rosja, Białoruś, Ukraina). Ustalmy okres trwania ubezpieczenia. Ważnym aspektem jest również zapis, które samochody zostają objęte ubezpieczeniem przez wzgląd na przewóz towarów podwyższonego ryzyka. Ustalmy także, czy istnieją dodatkowe środki ostrożności, których niedopełnienie będzie skutkowało brakiem wypłaty odszkodowania.