Co to jest kancelaria prawna?

Co to jest kancelaria prawna?

Najnowsza aktualizacja 12 października 2022

Co to jest kancelaria prawna? Czasami potrzebując pomocy adwokata spotykamy się z określeniem kancelaria prawna. Co to właściwie jest i czemu służy?

Czym jest kancelaria prawna?

Kancelaria prawnicza, zwana inaczej biurem prawnika, jest miejscem wykonywania zawodu prawnika. Może dotyczyć zarówno pojedynczej osoby, jak i całego zespołu. Z tego względu kancelaria prawnicza może być biurem o naprawdę różnej wielkości. Zdarzają się zarówno tego typu firmy będące działalnością jednoosobową, jak i całe międzynarodowe organizacje, czy też korporacje. Największe z nich założone zostały w Wielkiej Brytanii i Stanach Zjednoczonych Ameryki. Najstarszą z nich jest Rawle & Henderson LLP, założona w 1893 w Pensylwanii, jednym ze stanów USA. Co ciekawe, początkowo specjalizowała się głównie w prawie morskim.

Jakie są zadania kancelarii prawnych?

Kancelarie prawnicze mogą zajmować się właściwie wszystkimi obszarami prawa. Służą one więc między innymi doradztwem w takich obszarach jak prawa oraz obowiązki prawne. Oznacza to, że na przykład adwokat do spraw rodzinnych w takiej kancelarii może rozwiać nasze wątpliwości co do obowiązków wynikających z prawa rodzinnego.

W kancelariach prawniczych znajdziemy oczywiście także adwokatów, którzy będą reprezentować nas we wszelkiego rodzaju sprawach toczących się przed sądem. I tutaj pojawia się pytanie – czy tylko sprawy sądowe wymagać mogą udziału prawnika? Okazuje się, że nie. Takich sytuacji jest dużo więcej. Prawnicy zatrudniani w kancelariach często reprezentować nas będą również w różnego rodzaju transakcjach biznesowych, zwłaszcza tych na dużą skalę, a także negocjacjach oraz w każdej sytuacji, gdzie pomoc prawna, czy też po prostu interpretacja prawa i jego znajomość działać będzie na naszą korzyść. Często dotyczyć te sytuacje będą na przykład spadków, często interpretacji wymagać także będzie prawo imigracyjne.

Jakie są rodzaje kancelarii prawnych?

Co to jest kancelaria prawna?
Co to jest kancelaria prawna?

Wszystko zależy oczywiście od kraju, w jakim potrzebujemy pomocy prawnej. Warto zaznaczyć jednak, że nawet na terenie Rzeczpospolitej Polski kancelarie prawnicze występować mogą w różnych formach. Dlaczego tak się dzieje?

Pozwala na to polskie prawo, które umożliwia prowadzenie tego typu firm w kilku odsłonach. Warto zaznaczyć jednak, że chociaż teoretycznie prawo nie zakazuje prowadzenia działalności gospodarczej o nazwie kancelaria prawnicza osobie, która nie jest adwokatem ani prawnikiem, to w praktyce taka działalność nie jest dozwolona. Dzieje się tak dlatego, że byłoby to po prostu wprowadzaniem konsumentów w błąd.

Więcej o pracy prawników:

W praktyce znaleźć możemy kancelarie prowadzone w kilku różnych formach. Podstawową jest po prostu kancelaria adwokacka – i do takich prawdopodobnie trafimy najczęściej. Jednak nie jest to jedyna możliwość. Znaleźć możemy na rynku również biura funkcjonujące pod nazwą kancelaria radcy prawnego. Oprócz tego do czynienia mieć możemy z kancelarią prawniczą prowadzoną w formie spółki cywilnej, spółki partnerskiej, spółki komandytowej oraz spółki jawnej. Warto zauważyć, że w czterech ostatnich według litery prawa zatrudnieni mogą być tylko prawnicy i adwokaci, a świadczenie pomocy prawnej musi być absolutnie jedynym podmiotem świadczenia usług takiej spółki.

Jaka jest różnica między prawnikiem a adwokatem?

Wiele osób udając się do kancelarii zadaje sobie pytanie – czy potrzebuje właściwie prawnika, czy adwokata? Czym różnią się oba te zawody?

Otóż prawnik lub prawniczka to osoba, która posiada wykształcenie prawnicze. Bez znaczenia jest tutaj jakim obszarem prawa się zajmuje. Może to być na przykład prawo rodzinne, prawo imigracyjne, prawo spadkowe, czy jakiekolwiek inne. Oznacza to, że prawnik jest tak naprawdę tak zwanym terminem – parasolem. Pod nim znajdziemy różne zawody związane z prawem. Będą to na przykład adwokaci.

Adwokat lub adwokatka jest więc prawnikiem lub prawniczką, którzy świadczą obywatelom pomoc prawną. Przede wszystkich chodzi tutaj o udzielanie nam porad prawnych, na przykład z zakresu prawa spadkowego lub prawa imigracyjnego. Zadaniem osoby wykonującej ten zawód jest także sporządzanie tak zwanych opinii prawnych, czyli swego rodzaju interpretacji zawiłej litery prawa.

Adwokaci pracują także przy opracowywaniu wszelkiego rodzaju aktów prawnych. Akty prawne są działaniami podejmowanymi przez organy państwa, aby zapisać i umożliwić przestrzeganie w danym kraju pewnych ogólnie obowiązujących zasad. Rola prawnika, czy też adwokata, jest tutaj jasna – osoby wykonujące ten zawód muszą dopilnować, by wszelkie akty prawne mogły być egzekwowane oraz były zgodne z już obowiązującymi regułami. Dla przykładu prawo rodzinne nie może stać w sprzeczności z prawem imigracyjnym. Zadaniem adwokatów w takiej sytuacji jest między innymi nie dopuszczenie, by powstały wykluczające się przepisy.

Adwokaci występują także w naszym – obywateli – imieniu przed zarówno sądami, jak i urzędami. Może to dotyczyć zarówno toczących się procesów sądowych, jak i na przykład spraw spadkowych, czy wszelkich zagadnień administracyjnych. Tak więc prawnik jest pojęciem bardziej ogólnym, zaś adwokat – nieco bardziej szczegółowym.