Czym dysk SSD różni się od dysku HDD?

Czym dysk SSD różni się od dysku HDD?

Najnowsza aktualizacja 12 września 2022

Czym dysk SSD różni się od dysku HDD? Opisując specyfikę komputera niemal zawsze wymienia się takie parametry jak rodzaj oraz model procesora, generacja karty graficznej czy ilość pamięci RAM, którą dysponuje urządzenia. Jednak to nie wszystkie aspekty jakie należy brać pod uwagę oceniając jego wydajność. Niezwykle ważne jest także ilość dostępnego miejsca na dysku, ale przede wszystkim jego rodzaj. Jakie typy dysków twardych montuje się we współczesnych komputerach oraz czym charakteryzuje się każdy z nich?

Jakie rodzaje dysków twardych dostępne są na rynku?

Wraz z rozwojem technologii komputerowych na rynku pojawiają się coraz to nowsze i bardziej zaawansowane rozwiązania. Dotyczy to także dysków twardych. Z roku na rok stają się coraz bardziej pojemne i nikogo nie dziwią już takie pojemności jak 1000 GB czy więcej. Należy jednak pamiętać, że ilość dostępnego miejsca to nie jedyny parametr jaki decyduje o ich przydatności. Równie istotny jest rodzaj oraz model. Z tego względu wyróżnić można trzy podstawowe typy dysków twardych:

  • dyski HDD
  • dyski SSD
  • dyski SSHD

Oczywiście nie są to wszystkie rodzaje dysków twardych jakie montuje się w komputerach. Istnieje wiele innych wariantów, różniących się zastosowaną technologią, materiałami czy poziomem skomplikowania. Ponadto same tylko dyski SSD dzielą się na szereg różnych rozwiązań i modeli, a każde z nich charakteryzuje się innymi osiągami.

Dyski SSD a HDD – podstawowe różnice

Dyski HDD uznawane są za rozwiązania tradycyjne, od wielu lat dostępne na rynku. HDD oznacza z angielskiego Hard Disc Drive i jest to urządzenie działające w oparciu o magnetyczne dyski talerzowe. Są one wykonane ze stopów aluminium i pokryte cienką warstwą substancji magnetycznej. Zapis oraz odczyt danych możliwy jest dzięki wbudowanym głowicom elektromagnetycznym. Ich główną zaletą jest niska cena, duża żywotność oraz niska awaryjność. Z kolei podstawowe wady to słabe osiągi, a także powstawanie wysokiej temperatury oraz hałasu w czasie pracy.

Nowocześniejszym rozwiązaniem są dyski SSD. Ich nazwa oznacza w języku angielskim Solid-State Drive, są to dyski półprzewodnikowe, w których nie występują żadne ruchome elementy. Dane przechowywane są z wykorzystaniem tzw. kości NAND. Szybkość dysku zależy przede wszystkim od ilości tego typu elementów oraz osiągów każdego z nich. Najważniejszą zaletą dysków SSD jest szybkość odczytu i zapisu danych, dzięki czemu system operacyjny oraz programy komputerowe są w stanie pracować dużo wydajniej. Ponadto dyski tego typu nie generują hałasu oraz pracują w niższych temperaturach. Wadą jest z kolei wysoka cena oraz niższa żywotność, a co za tym idzie większe ryzyko utraty danych.

Niejako połączeniem obu wcześniej wymienionych dysków twardych są dyski SSHD, zwane hybrydowymi. Rozwiązanie to może występować w dwóch odsłonach. Pierwszą z nich jest zamontowanie w komputerze zarówno dysku HDD jak i SSD. W takim wypadku to użytkownik lub system operacyjny decyduje o tym do jakiego celu wykorzystywany będzie każdy z nich. Drugim sposobem jest umieszczenie wewnątrz jednej obudowy klasycznego dysku HDD oraz wspomagającej go pamięci półprzewodnikowej. W tym przypadku o optymalnym wykorzystaniu decydują wbudowane sterowniki.

Czym różnią się między sobą dyski SSD?

Mówiąc o tego rodzaju dyskach twardych należy mieć na uwadze, że w ich obrębie również wyróżnia się różne modele. Do dwóch najbardziej popularnych można zaliczyć interfejsy SATA oraz NVMe. Pierwszy z nich funkcjonuje także pod nazwą SATA III. Dyski tego typu zapewniają przepustowość z prędkością do 600 MB/s a wynika to z metody za pomocą której dane dzielone są z komputerem. Służy do tego kabel transmisji danych oraz kabel zasilający, który podłączony jest bezpośrednio do płyty głównej. Wiążą się z tym pewne ograniczenia, dlatego za dużo wydajniejsze uznawane są dyski SSD wykorzystujące technologię NVMe.

Rozwiązanie to nie wykorzystuje żadnego przewodu kablowego, a dzięki zastosowaniu gniazda PCI-E dysk SSD jest w stanie odczytywać i zapisywać dane bezpośrednio z płyty głównej. Pozwala to na prawie 6-krotnie większą szybkość przesyłu danych, niż w przypadku standardu SATA. Oznacza to, że tego typu dyski twarde są w stanie przetwarzać informacje z prędkością 3550 MB/s, a modele z protokołem NVMe 4.0 nawet z szybkością 5000 MB/s. Ponadto dyski wykorzystujące technologię MVNe są mniejsze.

Dyski SSD – podsumowanie

Czym dysk SSD różni się od dysku HDD?
Czym dysk SSD różni się od dysku HDD?

Wybierając dysk twardy do komputera należy przede wszystkim określić do jakich celów będziemy go wykorzystywać. Dyski SSD poza różnicą w parametrach i osiągach różnią się także ceną, która w przypadku modeli SATA jest dużo niższa. Dlatego jeśli nasz komputer nie będzie wykonywał skomplikowanych operacji warto rozważyć zakup tańszych dysków z tym interfejsem. Z kolei osoby korzystające z zaawansowanych programów graficznych czy oprogramowania projektowego oraz gracze, pomimo wyższej ceny docenią wydajność dysków wyposażonych w technologię NVMe. Oczywiście cena nie zależy tylko od zastosowanego interfejsu, duży wpływ ma na nią także pojemność dysku. Przed zakupem należy dokładnie przemyśleć jakiego rozwiązania potrzebujemy oraz jaką pojemność powinien mieć nasz dysk twardy.