Jak wybrać odpowiednie płytki i gdzie sprawdzą się one najlepiej?

Najnowsza aktualizacja 16 marca 2023

Płytki ceramiczne już od długiego czasu stanowią najczęstszy element wykańczania podłóg w kuchni, przedpokoju i łazience. Choć wydawałoby się, że w wielu pomieszczeniach uległy presji narzucanej im przez równie popularne panele, również w nich powoli wracają do łask, znajdując swoje zastosowanie także w pomieszczeniach, do których wcześniej “nie miały wstępu”. W tym artykule skupimy się na tym, jakie zalety płyną z postawienia na nie, ale też jak wybrać takie, które nie tylko spełnią nasze oczekiwania techniczne, ale też będą pasowały do naszej wizji aranżacyjnej.

Dlaczego warto postawić na płytki ceramiczne

Osoby stawiające na płytki ceramiczne https://ceramixplytki.pl/12-uniwersalne najczęściej wybierają je ze względu na ich zróżnicowanie. Współczesny rynek wręcz tętni różnymi ich rodzajami, wzorami i kolorami, w związku z czym bardzo łatwo jest wpleść je w niemal każdą aranżację wnętrza. Cenione są również za to, że bardzo łatwo jest utrzymać je w nienagannej czystości. Stanowią też powierzchnię bardzo wytrzymałą i odporną na wilgoć (czego nie można powiedzieć chociażby o panelach).

Plusem płytek jest również ich wszechstronne zastosowanie. Jak wyjaśniamy również w dalszej części tego artykułu, mogą one trafić zarówno do łazienki i kuchni, jak i do salonu, na balkon czy przed dom. Świetnie współgrają również z innymi elementami odpowiedzialnymi za stworzenie wymarzonej powierzchni – panelami, dywanami czy wykładzinami.

Wybór płytek ceramicznych – na co zwracać przy nim uwagę?

Chcąc zainwestować w płytki ceramiczne do własnego domu, powinniśmy przede wszystkim określić ich przeznaczenie. To ono tak właściwie zdefiniuje ich parametry, na które później będziemy zwracać szczególną uwagę i to ono wytyczy nam drogę ku wybraniu odpowiedniego jej wyglądu. Miejscem przeznaczenia nazywamy nie tylko konkretne pomieszczenie, w obrębie którego będziemy chcieli je umieścić, ale też samą jego powierzchnię. Płytki ceramiczne bowiem nie trafiają już wyłącznie na podłogę, a często stanowią element bardziej i mniej zmyślnej ściany.

Po określeniu wyżej wspomnianej podstawy, możemy przejść do właściwego wyboru, zwracając w nim uwagę przede wszystkim na:

  • kształt – płytki nie muszą być kwadratami. Tak właściwie występują w wielu różnych wariantach, przy czym również w formacie prostokątów czy okręgów (choć te ostatnie stosuje się niezwykle rzadko z uwagi na brak możliwości połączeniowych;
  • rozmiar – jeżeli chodzi o płytki ceramiczne, rozmiar zdecydowanie ma znaczenie. Położenie bardzo niedużych płytek jest stanowczo trudniejsze, w związku z czym umiejscawia się je zwykle na niewielkich skrawkach powierzchni. Standardowy rozmiar trafia wszędzie tam, gdzie ceni się praktyczność i klasyczny wygląd. Coraz częściej skłania się również ku płytkom wielkoformatowym, zwłaszcza przy przyozdabianiu nimi ścian w salonie. Zazwyczaj używa się ich do pojedynczych ścian, rzadko kiedy pokrywając nimi całą ich powierzchnię;
  • klasę ścieralności – ta jest jednym z elementów definiujących wytrzymałość danych płytek. Te o lepszej klasie sprawdzą się lepiej w pomieszczeniach najbardziej eksploatowanych (jak chociażby łazienka). Te niższej klasy są zwykle tańsze i nadadzą się chociażby jako element wykończenia salonu;
  • antypoślizgowość – jest ona odpowiedzialna za bezpieczeństwo i ceniona zwłaszcza w pomieszczeniach, w których może jej brakować. Rzadko zwraca się na nią uwagę przy płytkach ściennych;
  • aktualna aranżacja – płytki muszą być z nią zgodne.

Gdzie najlepiej sprawdzą się płytki ceramiczne?

Płytki ceramiczne https://ceramixplytki.pl/3-scienne, jak już wcześniej wspomnieliśmy, do tej pory stanowiły najczęstszy element pokrycia podłóg w kuchniach, łazienkach i przedpokojach. Nadal sprawdzają się tam znakomicie, przy czym współczesne trendy aranżacyjne zakładają zastosowanie ich również w innych miejscach. Stanowią obecnie bardzo popularny wybór do salonu, w którym mogą stanowić element podłoża (albo pokrywać całą jego powierzchnię), ale też być odpowiedzialne za unikalną ściankę telewizorową. Rzadziej pokrywa się nimi całe ściany.

Płytki tego typu doskonale łączą się z różnego rodzaju farbami, ale też klasycznymi panelami. Częstym rozwiązaniem jest umiejscowienie ich w miejscach, w których brudzi się najbardziej – przy drzwiach balkonowych, sofie w salonie czy jako element spajający blat kuchenny z górnymi szafkami. Rozwiązań jest całe mnóstwo, a to, które z nich wybierzemy zależy niemal wyłącznie od naszej wyobraźni oraz zmysłu aranżacyjnego (albo też od projektanta wnętrz, jeśli tylko korzystamy z usług takowego).

Podsumowanie

Płytki ceramiczne stanowią jeden z najbardziej uniwersalnych elementów pokrycia podłóg i ścian i choć na długi czas w wielu miejscach w domu czy mieszkaniu zostały zastąpione panelami, współcześnie trendy aranżacyjne coraz bardziej się ku nim skłaniają. Jest w tym wiele sensu, gdyż same w sobie wykazują właściwości niezwykle przyjazne codziennemu użytkowaniu. Jeżeli więc zastanawiamy się, czy wybrać je do kuchni czy łazienki, po prostu zwróćmy na nie uwagę i nie wahajmy się w nie wejść. Miejmy przy tym świadomość tego, że to żadne ryzyko, a gwarancja komfortu, nietuzinkowego wyglądu i wytrzymałości.

 

Ceramix płytki ceramiczne
Andrzeja Struga 3
70-784 Szczecin
730 730 143
ceramixplytki.pl