W jakich dziedzinach warto zostać inżynierem?

W jakich dziedzinach warto zostać inżynierem?

Najnowsza aktualizacja 12 września 2022

W jakich dziedzinach warto zostać inżynierem? Wybór kierunku studiów to niejako decyzja na całe przyszłe życie zawodowe. I choć istnieje możliwość przebranżowienia się, a po niemal każdych studiach obecnie trzeba się jeszcze dokształcać, wybór kierunku przewodniego niejako predestynuje nas do wykonywania konkretnego zawodu.

Nie jest tajemnicą, że dziś najbardziej poszukiwani na rynku pracy są absolwenci kierunków medycznych oraz inżynierowie. O ile w przypadku pierwszych studiów konieczna jest znajomość biologii, chemii i fizyki w stopniu zaawansowanym, o tyle aby zostać inżynierem wystarczy polubić się z matematyką. W jakich dziedzinach inżynierowie są najbardziej poszukiwani?

Przede wszystkim budownictwo

Obecnie mamy do czynienia z przekształcaniem niemal każdego wolnego pasma zieleni w tereny budowlane, na których mają powstać domy mieszkalne czy biurowce. Coraz więcej osób rezygnuje z mieszkania w bloku na rzecz własnego domu z choćby malutkim ogródkiem. Firmy natomiast coraz chętniej przenoszą się do Polski, zatem muszą posiadać tu swoje biura. Problem polega na tym, że ktoś musi nad całością prac budowlanych czuwać. Inżynier budownictwa pracuje nad danym projektem już w fazie pomysłu, czyli w zasadzie od samego początku. We współpracy z architektami inżynierowie tworzą plany, a następnie wcielają je w życie. Inżynier budownictwa znajdzie pracę także przy budowie mostów czy innego rodzaju obiektów infrastrukturalnych. Warto jednak pamiętać o tym, że budownictwo to dziedzina prężnie rozwijająca się i dająca wiele nowych możliwości zawodowych, jednak na inżynierze spoczywa ogromna odpowiedzialność. Zanim zostanie on dopuszczony do pracy, musi skończyć trudne studia oraz zdać egzaminy, aby uzyskać dodatkowe uprawnienia, na przykład kierownika budowy. Z drugiej jednak strony inżynier budownictwa może liczyć na bardzo dobre wynagrodzenie praktycznie od samego początku kariery zawodowej. Nie jest jednak tajemnicą, że jest to zawód zarezerwowany głównie dla mężczyzn, choć w ostatnim czasie kobiety także dzielnie walczą o miejsce na uczelni na kierunku budownictwo.

Geolog o specjalności górniczej

W jakich dziedzinach warto zostać inżynierem?
W jakich dziedzinach warto zostać inżynierem?

Geologia górnicza to przyszłość, choć wiele osób traktuje ją w kategorii przeszłości. Coraz popularniejsze wykorzystywanie alternatywnych źródeł energii zarówno do zaopatrywania gospodarstw domowych w prąd, jak i ciepło sprawia wrażenie, że geologia górnicza oraz całe górnictwo niedługo odejdzie w niepamięć. Nic bardziej mylnego! Nasz kraj od zawsze mocno stoi za węglem i nic nie wskazuje na to, jakoby w najbliższej przyszłości miało się to drastycznie zmienić. Dlatego też warto podjąć studia na kierunku geologia o specjalności geologia górnicza. Dają one dużą wiedzę na temat poszukiwania i wydobywania złóż z zastosowaniem nowoczesnych metod. Geologia górnicza daje możliwość pracy jako specjalista w zakład specjalizujących się w wydobyciu węgla i innych surowców, lecz z powodzeniem można pracować po geologii górniczej również w administracji tego typu zakładów. Statystyka górnicza oraz dokumentowanie różnego typu pomiarów nie należy do rzeczy prostych, dlatego w celu wykonywania tego typu zadań należy ukończyć specjalistyczne studia. Co więcej, geologia górnicza pozwala również pozyskać wiedzę na temat mniej szkodliwych dla natury, alternatywnych sposobów poszukiwania złóż i wydobywania ich. I choć w Polsce wciąż jesteśmy daleko od tego rodzaju technik, w kolejnych latach kluczowe będzie ich zastosowanie w celu obrony rodzimych surowców. 

Informatyka dla fanów komputerów

Nie jest tajemnicą, że najbardziej pożądanym kierunkiem studiów w ostatnich latach jest informatyka. Choć decyduje się na nią sporo osób, kończy ja zaledwie garstka tych, którzy zaczynali. Wynika to z faktu, że informatyka jest bardzo ciężkim i wymagającym kierunkiem, który jednak daje niesamowite perspektywy zawodowe. Dla fanów komputerowego świata jest to najbardziej polecany kierunek. Konieczna jest jednak bardzo dobra znajomość matematyki, która pomaga zrozumieć kwestie ściśle informatyczne. Dobrze jest więc spróbować, gdyż jak mówią absolwenci tego kierunku, nie jest co prawda łatwo, lecz dobrze przyłożyć się nieco do nauki (nawet kosztem życia prywatnego, przynajmniej w pierwszych latach), a następnie móc cieszyć się dyplomem, który otwiera światowy rynek pracy. Co więcej, bardzo dobrze płatnej pracy. Dobry informatyk, z reguły programista, jest w stanie zarobić nawet kilkanaście tysięcy złotych miesięcznie. Dodatkowo może on pracować w domu, gdyż programowanie zazwyczaj nie wymaga bezpośredniej obecności w biurze. Informatyka jest dziedziną, w której można realizować się na wiele sposobów. Programowanie, ochrona danych, grafika komputerowa, tworzenie stron internetowych czy zwyczajny, wydawałoby się, serwis komputerowy, to bardzo dochodowe branże. 

Decydując się na trudne studia inżynierskie warto wybrać takie, które dają szerokie możliwości na rynku pracy Wśród nich najpopularniejsze to budownictwo, geologia górnicza czy informatyka, jednak każda uczelnia techniczna oferuje też szereg innych kierunków – wybór należy już do kandydata.