Rolety – dlaczego warto w nie zainwestować i jakie są ich rodzaje?

Najnowsza aktualizacja 14 grudnia 2022

Mówiąc o sposobach na chronienie mieszkania przed promieniami słonecznymi jeszcze kilkanaście lat temu ludziom od razu przychodziły na myśl żaluzje, a jeszcze wcześniej – tradycyjne zasłony materiałowe. Dziś jednak czasy się zmieniły i oba te sposoby na osłonę okna odeszły do lamusa, wyparte przez rolety. Co stoi u podstaw ich ogromnej i stale zwiększającej się popularności? Jakie są ich rodzaje i na który warto postawić, aby cieszyć się nie tylko wolnością od szkodliwych promieni słońca, ale też prywatnością? O tym wszystkim postaramy się powiedzieć w tym artykule.

Dlaczego warto postawić na rolety?

Choć każdy wie o tym, jak podstawowym elementem wyposażenia każdego domu i mieszkania jest odpowiednia osłona na okno, nie każdy zdaje sobie sprawę, dlaczego współcześnie wręcz muszą nią być rolety. Spieszymy z wyjaśnieniem i tłumaczymy, że owe rolety:

  • są wygodne – rolety są bardzo łatwe w instalacji (można sobie z nią poradzić bez udziału profesjonalistów), ale też bezproblemowe i intuicyjne w użytkowaniu; utrzymanie ich w czystości również nie powinno stanowić żadnego problemu;
  • stanowią świetny element aranżacji – czasy, kiedy rolety występowały jedynie w prostej i mało atrakcyjnej formie już minęły; dobierając je możemy więc pozwolić sobie na odrobinę ekstrawagancji, wybierając również mniej szablonowe rozwiązania;
  • pozwalają stworzyć wyjątkowy klimat – każdy doskonale wie, jak ważne w tworzeniu klimatu jest odpowiednie oświetlenie – rolety pozwalają na doskonałe dopasowanie do swoich potrzeb tego naturalnego;
  • chronią przed szkodliwymi promieniami UV – rolety rozpraszają promienie słoneczne, znane ze swojej szkodliwości względem naszego organizmu;
  • gwarantują duży stopień prywatności – wścibscy sąsiedzi nie zobaczą, co dzieje się w naszym mieszkaniu czy domu, jeśli zasłonimy nasze rolety; dzięki nim możemy więc poczuć się u siebie swobodnie, beztrosko i bezpiecznie.

Należy powiedzieć, że w chwili obecnej nie ma lepszej opcji na ochronę wnętrza pomieszczenia, aniżeli właśnie rolety. Nic więc dziwnego, że są one tak popularnym rozwiązaniem.

Rodzaje rolet – który wybrać?

Jak już wcześniej wspomnieliśmy, czasy, w których byliśmy zmuszeni wybrać najprostszy rodzaj rolet minęły bezpowrotnie i choć klasyka wciąż jest dobrą oraz często wybieraną opcją, tych jest teraz o wiele więcej. Poza klasycznymi, zainstalowanymi czy to w oknie (w formie “mini”), czy też na ścianie tuż przed nim roletami ekranowymi, których działanie polega na zwijaniu ich w rulon metodą sznurkową, możemy postawić między innymi na:

  • rolety rzymskie – rolety tego typu nie działają tak, jak klasyczne – nie są zatem nawijane na rolkę. Zamiast tego zawija się je do góry w sposób falowy, co wywołuje piękny efekt wizualny; obecnie są często stosowane przy nowoczesnym wystroju wnętrz, a ludzie chętnie korzystają z droższych modeli, wyposażonych w tak zwany “fiszbin” – element poprawiający solidność konstrukcji oraz równomierność zwijania i rozwijania rolety.
  • rolety austriackie – rolety tego typu również działają w nieco inny sposób – można go porównać do działania kurtyny w teatrze; dzięki temu robią wrażenie i pasują nawet do najbardziej surowych i klasycznych wnętrz; plusem jest też różnorodność w kwestii wyboru materiału i choć te zrobione z woalu cieszą się obecnie największym zainteresowaniem, można wybrać praktycznie każde inne tworzywo służące właśnie do produkcji rolet.
  • rolety plisowane – rolety tego typu zwijają się równolegle na całej swojej długości, przybierając przy tym kształt harmonijki; podobnie, jak ich klasyczny odpowiednik, da się je zamontować w kasetce bezpośrednio w oknie, albo też w formie wolnowiszącej; dobrze przedstawia się też ich zróżnicowane działanie – w zależności od naszego wyboru, mogą zwijać się tylko do góry, albo też w obu kierunkach, co pozwala na odsłonięcie nie tylko obu, ale też tylko wybranej części okna, w zależności od aktualnych potrzeb.
  • rolety dzień-noc – ten model rolet wykorzystuje oddzielone od siebie pasy materiałów, które regulujemy poprzez odpowiednie ich przechylanie (najczęściej za pośrednictwem sznureczków); ten moduł działania zbliża te rolety właśnie do żaluzji, pozwalając na niemal identyczne kontrolowanie dopływu światła do pomieszczenia; poszczególne pasy możemy całkowicie otworzyć, wpuszczając do pokoju mnóstwo promieni słonecznych, albo też całkowicie czy częściowo zasłonić. Rolety tego typu instaluje się zarówno w formie pionowej (bardzo popularnej w lokalach usługowych i placówkach firmowych), jak i poziomej, częstej dla mieszkań prywatnych.

Podsumowanie

Żyjemy w bardzo dobrych czasach, w których w niemal każdej gałęzi aranżacji wnętrz mamy spore pole do popisu. Jedną z tych gałęzi są rolety, które już dawno przestały pełnić czysto praktyczną funkcję, stając się jednym z ważnych elementów wystroju. Dobierzmy więc takie, które nie tylko “sprawdzą się w akcji”, ale też po prostu wpasują się w stylistykę naszego mieszkania czy domu i spełnią nasze najśmielsze wymagania i wpasują się w nasz indywidualny gust.