Jaki preparat do zmiękczania skóry wybrać?

Jaki preparat do zmiękczania skóry wybrać?

Najnowsza aktualizacja 28 stycznia 2023

Jaki preparat do zmiękczania skóry wybrać? Zmiękczanie naskórka to proces niezwykle istotny, który pozwala na znacznie szybsze i bardziej efektywne wykonywanie wielu czynności, składających się na zabiegi podologiczne. W jaki sposób skutecznie zmiękczać skórę stóp i jakich preparatów używać w tym celu?

Dlaczego skóra wymaga zmiękczania?

Skóra stóp to twór szczególnie wrażliwy, podatny na wszelkiego rodzaju zmiany. Jeżeli oddziałują na nią określone bodźce zewnętrzne lub wewnętrzne, może ona w łatwy sposób zmienić swoją strukturę. Bardzo częstym przypadkiem jest powstawanie zgrubień i zrogowaceń na skórze pięt, która bywa niedostatecznie nawilżania i szczególnie obciążana. Podobnie bywa również z podeszwami stóp, na których nierzadko, wskutek nadmiernego i nierównomiernego nacisku, pojawiają się specyficzne odciski, tak zwane modzele. Na skórę stóp oddziałuje cały ciężar naszego ciała, ta z kolei zaczyna bronić się przed naciskiem, mogącym prowadzić do jej uszkodzenia, co prowadzi do nadmiernego jej namnażania się. W ten sposób skóra wytwarza dodatkowe, ochronne warstwy, które nakładając się na siebie, wysychając i obumierając, tworzą twarde zrogowacenie. 

Skóra stóp może być twarda także na skutek przyczyn wewnętrznych. Jej nadmierne twardnienie i wysuszenie powodować mogą nasze predyspozycje lub różnego rodzaju choroby przewlekłe, ale również nieodpowiednia dieta i niedostateczna ilość dostarczanej do organizmu wody. Nieodżywione i nienawilżone komórki naskórka wysychają i twardnieją, tracąc jednocześnie swoją pierwotną i jakże pożądaną elastyczność i miękkość. 

Podologiczne produkty do gabinetów ;

 

 

Kiedy należy zmiękczać skórę stóp?

Proces zmiękczania skóry stóp to czynność, która pozwala na wykonanie wielu zabiegów w gabinecie podologicznym. Od niego rozpoczyna się zarówno zabiegi lecznicze, jak i pielęgnacyjne. Przesuszony i twardy naskórek należy zmiękczyć lub usunąć między innymi w przypadku odcisków czy modzeli. Ponadto czynność ta stanowi niezwykle istotną część zabiegu na zrogowaciałe, popękane pięty. 

Preparaty zmiękczające stopy – najważniejsze składniki

Obecnie na rynku znaleźć można wiele preparatów nazywanych środkami zmiękczającymi. Aby jednak mieć pewność, że są to produkty w pełni skuteczne, a jednocześnie bezpieczne dla skóry, warto zwrócić uwagę na zawarte w nich składniki. Istnieje bowiem kilka podstawowych substancji, które z dużą skutecznością oddziałują na suchą skórę stóp. 

Za jeden z najważniejszych składników produktów zmiękczających skórę uznaje się mocznik. Jest to substancja o szczególnych właściwościach, dzięki którym skóra staje się nie tylko bardziej miękka, ale również gładka i przyjemna w dotyku. Mocznik to naturalny składnik czynnika nawilżającego skórę, tak zwanego NMF, wpływającego zarówno na nawilżenie i miękkość naskórka, jak i obniżenie jego podatności na podrażnienia. 

Mocznik stosowany jest w wielu kosmetykach oraz profesjonalnych preparatach, a poziom jego stężenia wpływa na właściwości danego środka. W stężeniu poniżej 10% mocznik działa bowiem nawilżająco – przyciąga cząsteczki wody, a następnie zatrzymuje je w strukturze skóry. Korzystnie wpływa również na zawartą w strukturze skóry keratynę, która z jego pomocą także zyskuje możliwość bardziej efektywnego wiązania wody. W stężeniu wyższym, przekraczającym 15%, mocznik zmienia swoje właściwości, działając na skórę w sposób złuszczający.

Jaki preparat do zmiękczania skóry wybrać?
Jaki preparat do zmiękczania skóry wybrać?

Kolejnym istotnym elementem, który powinien znaleźć się w składzie środków zmiękczających, jest kwa mlekowy. Jest on substancją naturalną, należącą do grupy tak zwanych kwasów AHA, czyli alfa-hydroksykwasów. Naturalnie występujący w ludzkim organizmie, odznacza się szczególnymi właściwościami nawilżającymi i zmiękczającymi. Podobnie jak mocznik, w stężeniu do 10% skutecznie nawilża, natomiast w stężeniu wyższym, sięgającym 15 czy 20% – doskonale złuszcza. 

Czego jeszcze szukać w składzie produktów zmiękczających naskórek? Korzystny dla skóry jest w tym wypadku również aloes, naturalny składnik o właściwościach nawilżających i zmiękczających. Ponadto aloes wykazuje również właściwości przeciwzapalne i łagodzące, dzięki czemu doskonale sprawdza się w przypadku nawilżania i zmiękczania wrażliwego, problematycznego naskórka, na przykład na skórze cukrzycowej.

Środki zmiękczające naskórek – o czym jeszcze pamiętać?

Wybierając środek do zmiękczania naskórka, zarówno przeznaczony do profesjonalnego użytku w gabinecie podologicznym, jak i stosowania w domu, warto zwrócić uwagę, czy w swoim składzie zawiera on substancje nie do końca pożądane. Na liście składników produktu zmiękczającego nie powinien znaleźć się przede wszystkim alkohol, działający inwazyjnie na skórę, ale również phenol oraz PVP. 

Ponadto warto wybierać środki, które odznaczają się również dodatkowymi właściwościami łagodzącymi lub przeciwzapalnymi czy antyseptycznymi. Dzięki temu można bowiem stosować je nawet w przypadku pacjentów ze stopą cukrzycową czy licznymi przetarciami, odciskami i ranami stopy.